Важливі весільні обряди: як проходить сватання?

Сучасне весілля - це рішення двох - нареченого і нареченої. В ідеалі - хлопець робить пропозицію руки і серця, вручає коханій заручальну каблучку і отримує згоду. Однак, раніше шлюби в Україні планувались не так просто, а згідно з рядом традицій, основна з яких - сватання.

поклон молодят батькам

Сватання нареченої: історія обряду

І раніше - століття тому - хлопець найчастіше насамперед цікавився у дівчини її бажанням вийти за нього. Але така згода мала лишень інформативний характер. Далі слідувала ціла процедура, швидше навіть - спектакль - обряд сватання.

Невдалими днями для сватання завжди вважалися пісні дні - середа і п'ятниця, а також нещасливе 13 число. Вдалими і щасливими були непарні дати - 3, 7, 9.


Насамперед, наречений разом зі сватами (близькими родичами - дядьком, хрещеним, братами) відправлялися в будинок нареченої. Метою їхнього візиту було просити у рідних дівчини дозволу на шлюб. Розмову про одруження заводили здалеку і тільки в кінці озвучували, навіщо прийшли. Традиційно дуже рідко згоду матері і батька нареченої свати отримували з першого разу. Це відбувалося для того, щоб захистити честь молодої і дати зрозуміти сватам, що дівчина не проста і на будь-яку пропозицію не пристане. Але вже за характером відповідей і настроєм близьких дівчини можна було зрозуміти, до якого рішення вони схиляються.

Свататися представники нареченого приходили з хлібом. Якщо родичі нареченої розрізали хліб - це означало їх згоду на весілля. Якщо хліб повертали - відмова. Більш відома традиція - в знак категоричної відмови вручати гарбуз або макогін.

У разі відмови свати йшли і намагалися зачинити двері в будинок нареченої спиною, що в давні часи було поганою прикметою: наречена могла так і не пізнати жіночого щастя і не вийти заміж. Щоб цього не сталося, батьки поспішали провести сватів і закрити за ними двері самостійно.


Якщо свати отримували позитивну відповідь, слідували інші передвесільні заходи - оглядини нареченої і заручини.


Сватання сьогодні: сучасні традиції

Сценарій сватання в наш час вже не такий театральний, а деякі пари взагалі нехтують традицією питати згоди батьків на шлюб. Але все ж, більшість пар все ще віддають данину давнім обрядам, хоч і не зовсім в звичному порядку.

Отримавши згоду коханої, ошатний наречений разом з рідними відправляється в будинок нареченої - на зустріч з батьками. Там обидві родини сідають за стіл, а під час вечері наречений бере слово і звертається до батьків, вимовляючи спеціальну промову нареченого на сватанні. Він може говорити про свої почуття, наміри, а також ввічливо просити батьків коханої схвалити його плани і благословити союз з їхньою дочкою.

Сучасні свати не несуть в гості до нареченої хліб: найчастіше його замінює солодке і пляшка хорошого вина.


Сьогодні значення даного обряду, як і багатьох інших, вже не таке велике. Найважливішою для пари вважається здатність прийняти доленосне рішення самостійно і власноруч побудувати своє щастя. Але якщо ваші стосунки з батьками теплі і трепетні, радимо не нехтувати красивими традиціями, хоча б чисто символічно.

 

Сподобалась стаття? Поділись з друзями!

Схожі статті