Вхід Реєстрація

Весільний рушник: традиції та символізм

Пригадуєте, як в пісні про рушник: “І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю: і дитинство, й розлука, і вірна любов”. Дійсно, вишитий рушник в українській культурі займає особливе місце. Він є окрасою, символом, відображенням традицій, а найважливіше, у ньому, точніше у його орнаментах та кольорах приховано важливий зміст. Наприклад, зображення калини - оберіг родини, популярні ромби - символ удачі і т.д.


Весільний рушник - невід’ємний елемент традиційного весілля в Україні. Класично їх має бути 5. Поговоримо, які ж саме вишиті рушники використовуються у весільних обрядах та для чого.

молодята на весільному рушнику фото


Перший та найважливіший рушник на весіллі - той, що стелять під ноги нареченим під час церемонії вінчання. Він символізує дорогу в майбутнє, а візерунки на ньому - те, що буде у долі молодих - щастя, багатство, удачу. Такий рушник зберігають в родині протягом всього життя, однак ніде використовують і навіть не передають у спадок. Успадкувати майбутні покоління від щасливих у шлюбі батьків мають лише орнаменти. На рушнику під ноги слід зображати ромби, прямі лінії, рослини з квітами та листям, дерева з корінням.


В ідеалі рушник для весілля молода має вишити власноруч, таким чином керуючи своєю долею та вкладаючи в неї бажані сенси. Вишивати слід лише в гарному гуморі, однією голкою, рівно та чисто, не використовуючи мережив (щоб в житті не було дірок та нещасливих проваль).

коровай на рушнику фото


Другий рушник кладеться під коровай. Саме з цим рушником батьки зустрічають молодих, підносячи їм весільний хліб. Майстри народної творчості радять зображати на ньому саме калину.   

Ще два рушники потрібні під ікони - жіночу та чоловічу. На жіночому малюють квіти, здебільшого мальви, а на чоловічому переважає зображення дубу - символу чоловічої міці, мужності, продовження роду.     

П'ятий рушник використовується в обряді пов’язання рук молодятам у церкві. Він символізує єднання доль, життів та душ наречених, утворення їхнього міцного союзу в любові та злагоді.

вишитий рушник дружок фото
Вишиті рушники - нареченою чи її найближчими рідними - мають велику цінність та значення в українській традиції. А ще - це дуже гарна річ. Навіть якщо ваше весілля не буде суцільно традиційним, радимо зберегти цю важливу особливість української культури та прикрасити своє свято рушником з змістовним орнаментом.

 
Кількість переглядів: 10321
Дата редагування: 2019-07-19

Сподобалась стаття? Поділись з друзями!

Схожі статті

Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies у своєму браузері. Дізнатись більше

Я погоджуюсь