Вхід Реєстрація

Викуп на весіллі: традиційний український сценарій обряду

З давніх-давен жодне українське весілля не минало без гарного і веселого звичаю - викупу нареченої. Наречений мав подолати різноманітні перешкоди та виконати завдання, щоб дістатися врешті-решт до своєї коханої, забрати її та відвезти до церкви для взяття шлюбу.  

Раніше ми вже розповідали про сучасні сценарії викупу молодої. Якщо ж ви прагнете віддати данину традиціям та провести класичний обряд, цей матеріал буде вам у нагоді.

початок викупу нареченої фото

Отож, традиційно, наречений разом з друзями-дружбами приїжджав до села нареченої (або ж на її вулицю, якщо жили в одному селі). Дорогу їм перегороджували возом, колодою і т.д. Щоб дорогу відкрили, молодий з друзями мав заплатити першу частину викупу.

Далі група вирушала до будинку нареченої і починала стукати у ворота чи хвіртку, що вела до подвір’я. Певний час їм ніхто не відчиняв, щоб перевірити почуття та характер нареченого, а саме - чи готовий він чекати та боротися за кохану. Згодом на стукіт вибігали діти - родичі нареченої та сусіди, відчиняли ворота за солодкий викуп - цукерки та інші смаколики.   


Тоді молодий з дружбами проходили безпосередньо до дверей в будинок, де на них чекали справжні випробування. Стандартного сценарію конкурсів, мабуть, немає, але є низка дуже популярних випробувань.

українські пісні на викуп фото

Найчастіше весільний викуп розпочинають з питань - молодий має відповідати на запитання про наречену, а за кожну неправильну відповідь сплачувати встановлену подругами та родичами нареченої частинку викупу - солодощами, шампанським, грошима (“валюту” називають дружки чи сестри молодої).

Далі молодий вирушав до кімнати молодої, але тут на нього чекала нова несподіванка. Вхід до кімнати перекривала лава, на якій сиділи жінки, покриті хустками. За силуетом чи фігурою наречений мав впізнати суджену. Якщо спроба була вдалою, він нарешті міг побачити кохану.

Завершальним традиційним моментом обряду було викуплення князівського місця під образом в домі нареченої. Молодий платив за місце тому, хто сидів поруч з нареченою і, таким чином, возз’єднювався з нею.


На завершення викупу молодята отримували благословення від батьків та вирушали на церемонію вінчання.  

стіл на викуп фото

Зазвичай, супроводжують викуп нареченої конкурси для нареченого. Це можуть бути як інтелектуальні, так і силові завдання - все залежить від вигадливості подруг молодої. З популярних класичних розваг слід згадати завдання з наповненням трьох бокалів: в першому має задзеленчати (наречений насипає монети), в другому зашелестіти (купюри), а в третьому задзюрчати (наливає шампанське).


Викуп в сучасній українській весільній традиції не втратив свого значення та популярності. Це весело і цікаво, тому молодь не відмовляється від його проведення. Бажаємо і вам разом з друзями створити оригінальний сценарій викупу нареченої та вже зранку в день весілля зарядитися позитивом!  

 
Кількість переглядів: 18188
Дата редагування: 2019-07-19

Сподобалась стаття? Поділись з друзями!

Схожі статті

Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies у своєму браузері. Дізнатись більше

Я погоджуюсь