Вхід Реєстрація

Шлюбний контракт: плюси, мінуси, закони, що його регулюють

Українські молодята із задоволенням запозичують іноземні ідеї в оформленні весілля, деякі традиції, стилі і тренди. Однак, більшості наших пар здається, що складати шлюбний контракт - це занадто, попри поширеність такої практики в світі. Багато хто вважає, що шлюбний договір - це неприпустима міра, якщо в стосунках панує кохання. Також, існує думка, що контракт, складений між нареченим і нареченою - це передчасна підготовка до розлучення, якому неодмінно бути.

У цій статті ми намагатимемось розвіяти ваші сумніви і зняти з юридичної процедури всі зайві ярлики. Шлюбний контракт - зовсім не позбавлений сенсу документ, до того ж, фахівці різних країн стверджують, що його складення лише зміцнює сім'ю. З'ясуємо все поступово.

Церемонія одруження в РАЦСі, обручки фото

Весільний контракт і законодавство України

Якщо вам здавалося, що складання весільного контракту в Україні - питання недостатньо вивчене і популярне, ви помилялися. Можливість складення спеціального документа і врегулювання майнових прав та обов'язків між подружжям у шлюбі і ними ж, як батьками, чітко прописана в Сімейному кодексі України. Стаття 7 про загальні принципи регулювання сімейних відносин вже другим пунктом після згадки про Кодекс та інші нормативно-правові акти регламентує можливість створення між подружжям їх персоналізованого контракту.

Крім того, шлюбному контракту в Сімейному кодексі України присвячена окрема глава (статті 92-103), яка в повній мірі дозволяє скласти уявлення про складення і сфери впливу цього специфічного документа. В законі чітко регламентовано, що один з подружжя не може одноосібно змінювати умови договору або приймати рішення про відмову від нього - такі дії відбуваються за обопільною згодою.

Підписання шлюбного контракту, шлюбний договір фото

Укладення шлюбного договору: питання сторін

Найчастіше складають документ, який регулює майнові права, особи, які готуються до укладення шлюбу. Однак, цілком виправданим і законодавчо можливим є створення шлюбного контракту між законним подружжям, які вже офіційно живуть як родина.

Особи, які живуть у цивільному шлюбі (без офіційної фіксації сімейних стосунків в РАЦСі), не можуть укласти шлюбний договір. Однак, вони також за час спільного проживання можуть набути спільне майно, розподіл якого, відповідно до Сімейного кодексу України, може проводитися на правах спільної власності в рівних частках або в різних частках - якщо це прописано парою в додатковому письмовому та нотаріально завіреному договорі.

Руки нареченого і нареченої, рукостискання фото

Укладення шлюбного договору

Якщо ви вступаєте шлюб і хочете узаконити не тільки стосунки, а й майнові права з коханою людиною, складення шлюбного договору буде необхідною процедурою для вас. Заздалегідь обговоріть розподіл прав власності і постарайтеся вирішити всі конфлікти на випадок, якщо, на жаль, вам доведеться офіційно розірвати шлюб.

Скласти шлюбний договір можна у нотаріуса або адвоката. Тут слід бути уважними, особливо, якщо предметом договору є не тільки квартира або будинок, але і бізнес. Як правило, нотаріус запропонує вам підписати типовий шлюбний договір, укладений за шаблоном. Якщо вам є чим володіти і що ділити, і в цих процесах ви бачите багато нюансів, краще звернутися до адвоката для складення персоналізованого, детально розробленого конкретно під вашу сім'ю, документу. Потім його потрібно буде лише нотаріально завірити.

 

Умови шлюбного договору

Правильно складений контракт між подружжям дозволяє раз і назавжди вирішити спірні питання. Фахівці рекомендують складати максимально гнучкий документ, тобто враховувати різні сценарії розвитку подій в житті подружжя і прописувати чіткий план дій на випадок форс-мажорних обставин.

Обручки, підписання шлюбного контракту фото

Отже, шлюбний договір може:

Але, шлюбний договір не може:

Розірвати шлюбний договір можна за обопільною згодою в будь-який момент спільного життя пари. Автоматично припиняє дію весільний контракт тоді, коли подружжя розлучається, а всі пункти документу стосуються лише подружнього життя і не містять перелік зобов'язань, які необхідно виконувати після офіційного розриву.

Весільний контракт, руки з обручками фото

Чи потрібен шлюбний договір: "за" і "проти"

Укладення шлюбного договору в сучасному світі не викликає жодних сумнівів на рахунок почуттів один одного. Звичайно, не можна виключити шлюб за розрахунком, але все ж, і цілком щасливі, самодостатні і люблячі пари часто звертаються до юристів для врегулювання складних питань за допомогою весільного контракту.

Для людей, що займаються власною справою і володіють великим майном, підписання такого документа - спосіб захистити себе і свою сім'ю від недобросовісних партнерів по бізнесу, конкурентів і навіть змін у законодавстві.

У багатьох країнах найчастіше контракт укладають на випадок розлучення. Однак, не варто забувати, що такий документ допомагає вирішити не тільки проблему поділу майна, а й майнове питання для майбутнього спільних дітей. В такому випадку, договір корисний і потрібний.

Негатив у стосунки може додати лише той договір, який заснований на несправедливих умовах для одного з партнерів. Наприклад, все нажите майно ділиться на нерівні частки (10 на 90%) або майже всі пункти визначають роздільне володіння, при цьому все майно зосереджено в одних руках. Пропозиція укласти такий договір має насторожити і викликати сумніви щодо довіри у стосунках та щирості почуттів.

Шлюб, звичайно, це не тільки про почуття, але, перш за все, про відповідальність. Іноді, під тиском родичів, подружжя вимушено йде на міру створення шлюбного договору, іноді партнери приходять до такого рішення з обопільної згоди, але все ж, частіше за все пари обходяться без нього. У кожній конкретній ситуації "за" і "проти" можуть мати перевагу.

Будьте свідомими, уникайте токсичності в стосунках і, в разі необхідності, не нехтуйте зручною можливістю юридичного вирішення всіх можливих майнових суперечок в шлюбі.

Кількість переглядів: 1312
Дата редагування: 2020-07-29

Сподобалась стаття? Поділись з друзями!

Схожі статті

Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies у своєму браузері. Дізнатись більше

Я погоджуюсь