Українська весільна традиція благословення молодих

У день весілля особливо важливим є повернення до обрядовості рідного народу. Український весільний обряд надзвичайно багатий на різноманітні ритуали, пісні, вітання, які є оригінальними та особливими в різних регіонах. Ми вже розповідали про традицію сватання, про викуп, запалення сімейного вогнища, а тепер пропонуємо звернути увагу на ще один зворушливий обряд - благословення молодих.   

Благословення батьків на весіллі: найважливіше про давній обряд

Батьківське благословення на весіллі споконвіків вважалося одним з найважливіших моментів урочистого обряду. Адже раніше молодята не могли взяти шлюб у церкві, не отримавши цієї символічної, але вкрай важливої для обох родин згоди.

Попри те, що традиційне українське весілля з усіма цікавими та специфічними традиціями сьогодні можемо спостерігати все рідше, молодята в Україні цінують батьківську згоду на шлюб та прийнявши рішення поміж собою, все одно втілюють традицію благословення молодих перед шлюбом у важливий день!

благословення молодих

Як просити благословення у батьків: історія і сучасність

Перш ніж отримати згоду батьків на шлюб, наречені мають просити благословення у батьків. Традиції відрізняються у різних регіонах України. Але цікаво, що обряд здебільшого усюди відбувається двічі: перед вінчанням і після, коли молодята виходять з церкви або повертаються додому (так було в давнину).

Під час благословення молодих перед шлюбом батьки часто сидять, а наречений з нареченою підходять до них, щоб вклонитися та поцілувати руки. Також доволі популярною є традиція, коли батьки стоять, а молоді вклоняються кожному з них аж до землі.      

Деякі сучасні наречені зовсім нехтують традицією просити благословення на шлюб безпосередньо у день одруження, заручившись згодою рідних ще під час сучасного сватання. Після вінчання біля церкви чи вже у ресторані з короваєм батьки зустрічають одружених. Проте українці, які шанують традиції своєї родини чи регіону нерідко слідують класичним обрядовим крокам.

батьківське благословення на весілля

Після вінчання благословення молодих батьками відбувається вже за іншим сценарієм. Раніше молодята верталися з церкви додому, там їх зустрічали батьки. Здебільшого в Україні при зустрічі щойно одружених батьки тримали у руках хліб (коровай) та сіль. Однак, у деяких районах Поділля, Полісся та Карпатському регіоні задіювали мед. Молодята традиційно мали тричі вклонитися батькам на знак поваги.

Благословення батьків на весіллі: як все має відбуватися

До здійснення обряду необхідно підготуватися заздалегідь. Зазвичай, сьогодні використовують ікони Христа Спасителя та Божої Матері, вкриті спеціальними традиційними рушниками. Молодята переважно стають на коліна, а батько й мати нареченої тричі хрестять їх іконами.

Дуже важлива частина таїнства - це побажання, якими найважливіші люди для наречених супроводжують стародавній обряд. Але про те, що слід казати молодим, розкажемо трохи згодом.

Після шлюбу благословляють вже батьки нареченого. Найчастіше, як ми вже згадували - за допомоги коровая. Молоді відривають по шматку символічного для добробуту новоствореної родини хліба та у супроводі батьків вирушають до свого столу.   

благословення батьків на весіллі

Особливості благословення молодих у різних регіонах України    

Ми зібрали для вас деякі цікаві факти, які допоможуть краще зрозуміти особливості обряду благословення молодих в Україні. Розкажемо трохи про традиції регіонів.

  • благословенню на Тернопільщині та в деяких інших регіонах передує цікавий обряд благословення на шлюб нареченої, що тісно пов’язаний з українською традицією обрізання довгих дівочих кіс. Посередині хати родина молодої ставить діжку, вкриває її кожухом та садить наречену на неї. Благословення старости в хаті молодої передбачає розплітання коси. Розплітає косу чоловік, найчастіше - за традицією - неодружений брат молодої. Коли волосся розплетене, за роботу беруться дружки: вони чешуть волосся нареченої та мастять його маслом з медом. Дуже цікаво, що в волосся чіпляють монети, подаровані молодим та окрайчик хліба. Усі предмети, що вплітають в волосся виконують символічну роль побажання - багатства, добробуту і т.д. Після обряду волосся заплітають, востаннє створюючи суто дівочу весільну зачіску.      

благословення молодих обряди

  • також на Тернопільщині та Львівщині заведено кланятися не лише батькам, а також іншим найближчим родичам - бабусям і дідусям, хресним братам і сестрам. Також молодий вклоняється сусідам і родичам, які завітали подивитися на традиційне святкування. Згодом, вже разом з коханою - її батькам.

  • на Гуцульщині обряд пов’язують з ритуалом прощі, адже наречені не просто просять благословення батьків, а й просять вибачення у них за все, що зробили не так.

Благословення молодих: текст

Традиція, у процесі якої батько та мати благословляють наречених не містить суворих вимог до тексту. Словом, текст благословення молодих може бути довільним, визначеним є лише його загальний стиль - побажання та привітання.

Ми підготували для вас слова благословення батьків на весіллі, якими ви, за бажання, можете скористатися.

  • Дорогі наші діти! Прийміть у цей важливий та доленосний день наше батьківське благословення, що лине від щирого серця! Нехай із ним Ваша сім’я отримає і Боже благословення та безцінні дари - щастя та здоров’я! Будуйте своє подружнє життя на взаєморозумінні та повазі, а для нас буде справжнім щастям бачити Вашу згоду та любов!

  • Любі діти! Підтримуємо Ваше рішення та благословляємо Вас на щасливе подружнє життя! Будьте опорою один для одного та прикладом для своїх майбутніх дітей! Поважайте один одного та пам’ятайте про відповідальність, яку накладає на Вас це важливе рішення. Живіть у злагоді, та нехай Господь оберігає Вас!

  • Дорогі діти! Ви просите батьківського благословення, а ми - Божої ласка для Вас! Від щирого серця даємо згоду на Ваш шлюб та бажаємо Вам збудувати чесну, порядну, щасливу та міцну родину! Поважайте один одного, кохайте та завжди пам’ятайте про обітниці, що дасте один одному сьогодні! Прийміть наші благословення, і нехай Господь благословить!

Нехай цікаві, гарні та сповені сенсом традиції стануть окрасою і вашого свята!

 
Кількість переглядів: 16582
Дата редагування: 2019-07-23

Сподобалась стаття? Поділись з друзями!

Схожі статті
Нові статті
Фуршетний стіл: гарні і смачні ідеї для весілля

Тестовий текстовий текст

Зворушливі весільні фото, які не можна не зробити

Тестовий текстовий текст

Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies у своєму браузері. Дізнатись більше

Я погоджуюсь